Pompy ciepła na powietrze wentylacyjne - Zasada działania

007Wentylacja zapewniająca czyste powietrze wewnętrzne jest podstawowym wymogiem gwarantującym mieszkanie w zdrowym domu. Zastosowanie kontrolowanej wentylacji z odzyskiwaniem ciepła pozwoli na ponowne wykorzystanie energii z powietrza wywiewnego. Dodatkowe ciepło wewnętrzne wytworzone przez oświetlenie, ludzi i urządzenia domowe również zostanie odzyskane.

 

008

A

Świeże powietrze pobierane jest z zewnątrz przez moduły wentylacyjne, wyposażone w filtry ograniczające alergeny. Wewnątrz budynku powietrze zostaje ogrzane przez system grzewczy, urządzenia elektryczne i gazowe a także przebywających w nim ludzi i inne organizmy żywe.

 
B

Ogrzane powietrze swobodnie dopływa do pomieszczeń, w których zainstalowane są przewody wywiewne.

 
C

Przez przewody wywiewne ogrzane powietrze dostarczane jest do pompy ciepła.

 
D

Pompa ciepła odzyskuje ciepło i oddaje je do wody znajdującej się we wbudowanym zbiorniku. Uzyskana ciepła woda wykorzystywana jest do podgrzania wody użytkowej i zasilania instalacji grzewczej.

  
F

Powietrze wentylacyjne, z którego zostało odebrane ciepło uwalniane jest na zewnątrz poprzez kominek wentylacyjny na dachu budynku.

 
G

Kominek wentylacyjny z kuchennego okapu.

 

Działanie pompy ciepła

 

System z pompą ciepła to bardzo zależne od siebie trzy obiegi, które można porównać do trzech kół zębatych. Gdy jedno z nich się zatrzyma, przestanie pracować cały system.
http://www.biawar.com.pl/images/stories/pompy/zas_dzial_PC.swf

Pierwszy obieg to dolne źródło czyli w tym wypadku powietrze wentylacyjne. Wentylator wymusza przepływ powietrza przez wymiennik ciepła (parownik), gdzie odparowuje czynnik obiegu drugiego, tzn. czynnik chłodniczy (R 290 propan) w module chłodniczym. Czynnik chłodniczy już w postaci gazowej jest następnie sprężany przez sprężarkę. Gwałtownemu wzrostowi ciśnienia towarzyszy znaczny przyrost temperatury. W postaci przegrzanej pary czynnik chłodniczy wpływa do kolejnego wymiennika (skraplacz), gdzie oddaje swoje ciepło znajdującej się we wbudowanym zbiorniku wodzie. W skraplaczu gaz ulega skropleniu i w postaci ciekłej dopływa do zaworu rozprężnego, w którym następuje redukcja ciśnienia, a wraz z nim temperatury. Ochłodzony czynnik chłodniczy po raz kolejny wpływa do parownika zamykając cykl pracy. Powietrze wentylacyjne, z którego zostało odebrane ciepło uwalniane jest na zewnątrz poprzez kominek wentylacyjny na dachu budynku.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

+48 698 660 350

 

Ul. Białostocka 7
Wysokie Mazowieckie

Partnerzy

VAILLANT, NIBE-BIAWAR, COMAP, SANHA, DANFOSS, DE DIETRICH, GROHE, GRUNDFOS, HERZ, KERMI, REMS, SOTRALENZ, VIESSMANN, WILO.

Masz pytania?

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Skorzystaj z naszego formularza

Formularz kontaktowy
© 2017 PIKON. All Rights Reserved. Designed By KaMaXmedia